O nas

UKS Akademia Judo Kraków – Polish American Judo Academy

UKS Akademia Judo Kraków – Polish American Judo Academy powstała w listopadzie 2019 w Krakowie z inicjatywy Sylwestra Gawła i innych krakowskich miłośników sportu. Jest to w pewnym sensie kontynuacja projektu organizacji Non Profit zajmującej się promocją sportu i nauką judo wśród dzieci, młodzieży i dorosłych – Polonii w Nowym Jorku (Sylwester Gawel Judo Club Facebook https://www.facebook.com/sylwestergaweljudoclub).

Główne cele działania UKS Akademia Judo Kraków – Polish American Judo Academy to krzewienie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez prowadzenie ogólnodostępnych zajęć sportowych z kierunkowym szkoleniem judo oraz organizowanie i uczestnictwo w imprezach, zawodach, zgrupowaniach sportowych i rekreacyjnych na terenie kraju oraz międzynarodowych. W perspektywie również prowadzenie sekcji sportowej, która będzie uczestniczyła we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez Polski Związek Judo.

Prowadzimy zajęcia judo i współpracujemy z:

  • International School of Kraków (międzynarodowa szkoła non-profit funkcjonująca od 1993 roku jako jednostka Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce).
  • Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi.
  • Zespołem Szkolno – Przedszkolnym nr. 12 w Krakowie.
  • Przedszkola na terenie Krakowa i Małopolski – wdrażamy program sportowy judo w języku angielskim. Celem tego programu jest między innymi nauka poprawnego wykonywania padów (bezpiecznego upadania) co umożliwia dzieciom uniknięcie urazów w czasie zabaw, uprawiania różnych sportów jak i w codziennym życiu. Program pierwszy krok w judo skierowany do krakowskich przedszkoli z założeniem nauki poprzez zabawę. Połączenie bardzo popularnych zajęć judo z bardzo popularnym językiem angielskim. Czyli w praktyce prowadzenie zajęć judo w języku angielskim. Prowadzenie zajęć metodą naśladowczo zabawową ma na celu wykorzystanie naturalnych potrzeb ruchu u dzieci do kształtowania sportowych nawyków.

Trenerzy

SYLWESTER GAWEŁ

Absolwent Krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Zawodnik Wisła Kraków w latach 1984-2000, następnie New York Athletic Club w latach 2002 – 2018. Zdobywca Pucharu Świata w judo. Wielokrotnie złoty medalista Mistrzostw Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Pierwszy Polak który zdobył tytuł mistrza Stanów Zjednoczonych w Judo. W 2005 roku założyciel szkół judo Sylwester Gawel Judo Club w Nowym Jorku i New Jersey, które funkcjonują do dzisiaj. Zadaniem tych ośrodków było skupianie najmłodszej Polonii i naukę oraz kultywowanie języka polskiego poprzez sport. W latach 2015 – 2018 prezes New York State Judo Inc. organizacji skupiającej wszystkie kluby judo w stanie Nowy Jork. Po powrocie do Polski – współpraca z Amerykańskim Konsulatem – otwarcie programu sportowego dla dzieci w Amerykańskiej Szkole Konsularnej w Lusinie. W 2019 założyciel Polish American Judo Academy.

ANNA AUGUSTYN-MITKOWSKA

Dwukrotna mistrzyni świata jiu jitsu
Czarny pas w Judo, brązowy w Jiu jitsu Absolwentka AWF Kraków oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie 1990 – aktualnie – uprawianie Judo 1997 – 2000 r. uczestnictwo w Kadrze Olimpijskiej Judo – Ateny 2004 2015 – aktualnie – uczestnictwo w Kadrze Polski Ju-Jitsu 2016 – aktualnie – uczestnictwo w Kadrze Polski Grapplingu Grappling Kraków Klub Sportowy – 2013 – aktualnie – trener judo, trener personalny Stay Safe – samoobrona kobiet – założyciel, trener

Osiągnięcia sportowe
Tytuł Mistrza Świata w Grapplingu 2019 Dwukrotnie tytuł Mistrza Świata Jiu jitsu (2016, 2017) Trzykrotnie tytuł Mistrza Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu (2016, 2017, 2018) Trzykrotnie tytuł Mistrza Polski Judo Srebrny medal Mistrzostw Świata Grapplingu 2018 Brązowy medal Mistrzostw Świata Grapplingu 2017 Brązowy medal Mistrzostw Świata Jiu jitsu 2018 Dwukrotnie brązowy medal Mistrzostw Europy Grapplingu 2017, 2018 Dwukrotnie brązowy medal Mistrzostw Europy Jiu jitsu 2016, 2017

Co to jest JUDO?

JUDO jest japońską sztuką walki wywodzącą się w prostej linii z ju-jitsu, która powstała poprzez wyeliminowanie technik groźnych dla zdrowia i życia. Twórcą systemu był prof. Jigoro Kano, który zebrał i usystematyzował stare chwyty ju-jitsu, wybrał elementy najskuteczniejsze, inne zmodyfikował i udoskonalił. Jigoro Kano usunął także elementy niebezpieczne, dodając w ich miejsce nowe stworzone przez siebie. W szkoleniu zaczął przywiązywać wagę do zrozumienia ruchu, do praktycznego stosowania zasad mechaniki. Dla odróżnienia od ju-jitsu, około roku 1882, Jigoro Kano swój styl walki, nazwał Kodokan Judo (Tokyo). Judo skupia swoje techniki wokół specjalistycznych form rzutów, wykorzystujących szybkość i siłę przeciwnika, w celu jego obezwładnienia. Nieodzownym elementem szkolenia judo, jest nauka skutecznego upadania (ukemi), która gwarantuje bezkontuzyjne upadki będące następstwem szybkich i silnych rzutów. Poza technikami rzutów stosowane są także techniki ne-waza (walka w parterze) – dźwignie na staw łokciowy i barkowy, duszenia oraz trzymania. Judo jest sztuką łagodną sztuką walki, dlatego przy tworzeniu jej podstaw Jigoro Kano wyeliminował techniki groźne dla życia (atemi waza). Już sama nazwa na to wskazuje: JU – „łagodny, misterny”, DO – „droga, sposób”. Judo stało się, więc „łagodną drogą do zwycięstwa” – czyli dyscypliną sportową, walką umowną, zgodną z określonymi, obowiązującymi przepisami.

Judo opiera się na trzech głównych zasadach:

„Doskonalenie samego siebie”. W myśl tej zasady każdy ćwiczący dąży do doskonałego opanowania elementów technicznych, szuka najskuteczniejszych sposobów użycia sił fizycznych i duchowych. Zawsze cechuje go rozsądek i rozwaga, nigdy nie wykorzystuje swojej przewagi bez potrzeby.

„Ustąp a zwyciężysz” To zasada w myśl której dużej sile przeciwnika przeciwstawia się spryt i rozsądek, a także umiejętności techniczne. Każde działanie przeciwnika można wykorzystać na własną korzyść, a każda siła może zostać obrócona w stronę przeciwnika. Wykorzystuje się tu podstawy fizyki np. gdy przeciwnik Cię pcha to go pociągnij, gdy zaś ciągnie to go popchnij. Najlepiej tę zasadę opisuje starojapońskie powiedzenie, które brzmi: „Burza łamie nawet mocne dęby, giętką trzciną tylko kołysze”.

„Maksimum efektu przy minimum wysiłku”. Tej zasady uczy się już dzieci, jest ona realizowana poprzez nauczanie technik, doskonalenie ich do takiego stopnia zaawansowania, przy którym ruch nie wymaga użycia własnej siły, w pełni wykorzystuje siłę przeciwnika skierowaną na ćwiczącego.

W judo wyróżniamy następujące grupy technik:

Nage waza (techniki rzutów) – obejmująca wszystkie rzuty, dzieląca się na mniejsze grupy w zależności od wykonywanego ruchu. Katame waza (techniki chwytów) – uwzględniająca w głównej mierze techniki trzymań unieruchamiających przeciwnika na macie. Shime waza (techniki duszeń) – stosowane do momentu poddania przez przeciwnika lub przerwania walki przez sędziego. Kansetsu waza (techniki dźwigni) – wywierane poprzez stosowanie nacisku na główne stawy ramion.

Judo jest jednym z niewielu sportów walki, który doskonale wpływa na prawidłowy rozwój wszystkich cech motorycznych dzieci. Zajęcia judo wspomagają także prawidłowy rozwój dziecięcej psychiki. W treningu dzieci szczególną uwagę zwracamy na różnorodność ćwiczeń, które stanowią podstawę ogólnego przygotowania do uprawiania sportu. Trening dla najmłodszych prowadzony jest w formie zabawy, która ma przynosić dzieciom radość z wykonywanych ćwiczeń. Na treningach przerabiane są najprostsze formy technik judo, które w miarę nabierania doświadczenia przybierają bardziej skomplikowane formy (wykorzystywane na dalszych etapach szkolenia). System szkolenia młodych adeptów judo jest budowany kompleksowo, uwzględniając ćwiczenia kształtujące wszystkie cechy motoryczne dzieci. Ponadto, zadaniem naszego trenera jest kształtowanie osobowości młodych sportowców. Judo znakomicie wpływa na rozwój prawidłowych postaw społecznych, uczy pracy i samodyscypliny. Naszym celem jest zapewnienie dzieciom alternatywnego sposobu spędzania wolnego czasu, a także zachęcenie ich do wieloletniego uprawiania tego olimpijskiego sportu. Nasi doświadczeni trenerzy dołożą wszelkich starań, aby Wasze dzieci wyniosły z zajęć jak najwięcej uśmiechu i sprawności fizycznej.

 

Poza fizycznym aspektem rozwoju dzieci, szczególną uwagę zwracamy na:

  • rozwijanie pozytywnych cech osobowości.
  • kształtowanie prawidłowych postaw społecznych wobec innych.
  • kreowanie poczucia tożsamości z uprawianym sportem.
  • tradycję i etykietę obowiązującą w szkole judo.
  • dyscyplinę i wartości naszego klubu.
  • współpracę w grupie.